Trasa nazvaná Reprezentační pokoje ukazuje tzv. piano nobile hlubockého zámku: ranní salon, čítárnu, kuřácký salon, malou a velkou jídelnu, knihovnu spolu s osobními pokoji kněžny Eleonory a expozici zbraní – předsíň zbrojnice a zámeckou zbrojnici. Stěny a stropy interiérů jsou bohatě zdobeny dřevořezbami a obloženy ušlechtilým dřevem. Nejcennější nábytek se nachází v ranním salonu. Některé místnosti jsou zdobeny obrazy evropských mistrů 16. až 18. století, lustry, vitrážemi a keramikou z Delft. Portréty na stěnách znázorňují nejvýznamnější členy rodu Schwarzenbergů. Zajímavá je ukázka cenného mobiliáře, který soustředil knížecí rod Schwarzenbergů. Jde o luxusně zařízené interiéry z 19. století včetně 10 723 knih, uložených v policích zámecké knihovny. Bohatá sbírka zbraní patří mezi nejcennější kolekce v českých zámeckých sbírkách.
Stejně jako kdysi hosté knížecího rodu Schwarzenberg vejdeme do rozlehlé Vstupní haly. Část u schodiště a místě bývalého třetího nádvoří barokního zámku se otvírá do prostoru završeného světlíkem. Hala je zařízena tak, aby připomínala starobylý původ rodu, který lze dokladovat až do 12. století. Zámek byl během radikální přestavby v historizujícím stylu nové gotiky zařízen jako knížecí rezidence, která byla Schwarzenbergy obývána hlavně na podzim v době honů. V zámku je soustředěno mnoho vzácných předmětů z uměleckých sbírek nebo předmětů uměleckého řemesla své doby, které byly původně v majetku rodu či doplněny nákupy. Mezi nimi vyniká soubor tkaných nástěnných koberců, tapiserií, který patří mezi významné evropské sbírky. Při prohlídce reprezentačních pokojů můžeme spatřit nejcennější mobiliární předměty, které byly v zámeckých interiérech soustředěny.
Po vystoupání pohodlných schodů do prvního patra půjdeme nejprve do osobních pokojů kněžny Eleonory, která byla hlavní iniciátorkou úpravy interiérů. Půvabná a temperamentní kněžna Eleonora, roz. princezna Liechtenstein (1812-1873), manželka knížete Jana Adolfa II, patřila mezi vůdčí osobnost bontónu tehdejší dvorské společnosti, přinášela novinky jak v módě, tak ve vybavení interiérů. Nejprve si prohlédneme pokoj, ve kterém je ukázán stavební vývoj hlubockého zámku. Kdysi sloužil pro komornou kněžny a byl zařízen hlavně velkými šatními skříněmi.
Další pokoje a sály, které navštívíme, se vyznačují složitě vykládanými parketovými vzory z několika druhů dřev, dřevěným táflováním s bohatě řezanými prvky, či zdobnými stropy. Výplně u rovných kazetových stropů byly tvořeny z pozlacené kůže, ve velkém Ranním salonu z pozlaceného plátna, v kruhových salonech polygonálních věžích byla použita pozlacená sádra. Autorem malovaného květinového dekoru na zlacených výplních je vídeňský malíř Glässer. Po prohlédnutí ložnice, oblékárny a bývalé pracovny kněžny Eleonory se dostaneme do reprezentačních salonů zámku, tzv. Piana nobile „vznešeného patra“. Mezi zmíněnými salony a pokoji vyniká svou rozlohou a jihovýchodní orientací Ranní salon, který sloužil zároveň jako galerie předků rodu Schwarzenberg. Další z rozlehlých sálů je Velká jídelna situovaná hned vedle Přijímacího salonu. Byla zařízena ve stylu nové renesance. Kromě flámských tapiserií ze 17. století z kolekce Přísloví je zde umístěn orientální koberec ze 16. století zdobený buddhistickými symboly, tzv. čintámani, který patří mezi světové unikáty. Knihovna je umístěna v největším sále, kde býval hlavní sál barokního zámku, a obsahuje 12.000 svazků knih. Přes Knihovnu projdeme chodbou ke kapli kolem divadla do dalších částí zámku věnovaných bohaté sbírce zbraní, vyznačujících se vysokou kvalitou a náročností řemeslného zpracování. Stěny polygonální zbrojnice jsou obloženy cennými kachlemi ze 16. st. přenesenými v době romantické přestavby z nedaleké renesanční vily Kratochvíle. V současné době je v unikátním zámečku nová interiérová instalace, kde repliky zmíněných kachlí najdete ve Zlatém sále. V původní zámecké zbrojnici, v tzv. Červené věži, ukončíme prohlídku hlavní trasy a sejdeme po schodišti do zimní zahrady.